Emniyet ve Güvenlik Camları - kaçkar cam

Kaçkar Cam AŞ.
Ara
İçeriğe git

Ana menü:

Emniyet ve Güvenlik Camları

Cam kırılgan bir malzemedir ve standart düzcamın darbelere dayanımı düşüktür. Cam kalınlığının artırılması ile camın darbelere karşı dayanımı artmakta, ancak cam kırılmasından kaynaklanan yaralanma riskleri giderilememektedir.
Cama uygulanan ikincil işlemler ile cama emniyet ve güvenlik özellikleri kazandırılmakta, kırılma sonucunda oluşabilecek yaralanma riskleri azaltılırken dışarıdan gelecek darbe ve saldırılara karşı can ve malın korunmasına katkı sağlanmaktadır.
Camda emniyet kavramı, kişilerin türlü nedenlerle cama çarpıp, camın kırılması sonucunda ortaya çıkabilecek risklerin giderilmesini içerir. Cam kırılmalarının neden olabileceği yaralanmaları önlemek için, yaşam alanlarında kullanılan camların, temperli veya laminasyonlu olması gerekmektedir. Camda güvenlik kavramı ise, dışarıdan gelecek saldırılara karşı can ve malın korunmasını içerir. Bu amaçla kullanılacak camlar, lamine cam olmalıdır.
Camın, emniyet ve güvenlik performansları TS EN 12600 ve TS EN 356 standartları kapsamında gerçekleştirilen test yöntemleri ile belirlenir.
- TS EN 12600, yapılarda kullanılan camları, çarpmaya ve kırılmaya karşı dayanıklılıklarına göre sınıflandırır.
- TS EN 356, yapılarda kullanılan camları, atılan sert bir cismin iç mekana girişine gösterdiği direnç düzeyine göre sınıflandırır.
TRC Duracam ve TRC Lameks, özellikle cam kırılmasından kaynaklanabilecek yaralanmaları önlemek amacıyla;
- Yerden 80 cm’e kadar olan camlamalarda,
- Yerden tavana kadar kesintisiz devam eden camlamalarda,
- Doğramalı cam kapılarda ve cam kapıların yan doğramaları içindeki camlamalarda,
- Baş üstü camlamalarda kullanılmalıdır.
Güvenlik camları ile ilgili uygulama kuralları; “TS 13433 Cam Yapılarda Kullanılan - İnsan çarpmasıyla ilgili güvenlik kuralları” cümle standardında yer almaktadır.
 
Copyright 2015. All rights reserved.
İçeriğe dön | Ana menüye dön